25 Week 9 No Baptism During Lent 9:30 AM First Holy Communion Prep: Mass & Class Hispanic Community Lenten Retreat
|
26 No Baptism During Lent 8:10 AM School Liturgies: Monday Mass Day 11:00 AM Gym Floor Down for PTG Spring Auction 2:00 PM After School Program - Basketball After School Program - Chef it Up 2 Go Kinder & 1st Grade Girl Scout Meeting 2nd and 3rd Grade Girl Scout Brownie Meeting Cheerleading Practice (sharing Gym floor with DayCare) - TBC 3:00 PM Auction Decor Making 7:00 PM Spring Support Group - Week 2
|
27 No Baptism During Lent Gym Floor Down for PTG Spring Auction 6:00 PM Lenten Soup Supper 7:00 PM St. Vincent de Paul Meeting Lenten Lecture Series Following Soup Suppers- Fr. Greg Heidenblut
|
28 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 3:00 PM Auction Decor Making 4:00 PM After School Program - Flag Football 6:30 PM OCIA Theatre: Rehearsal 7:30 PM Schola Practice
|
29 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 2:30 PM After School Program - Little Crayons 3:45 PM After School Program - Little Crayons 6:30 PM Theatre: Rehearsal
|
1 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 9:00 AM School: Stations of the Cross, 2nd/3rd/4th Grade 10:00 AM Senior Get Together & Lunch 5:30 PM Stations of the Cross 6:30 PM Via Cruzis (Stations of the Cross) Theatre: Rehearsal 7:00 PM Spanish Choir Practice
|
2 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 9:30 AM Funeral - Viewing - Justina Maka 10:30 AM Funeral Mass - Justina Maka - Tongan Priest 1:00 PM Theatre: Rehearsal 3:30 PM Individual Reconciliation 6:00 PM PTG Spring Auction - Gym Floor
|
3 Week 10 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 9:30 AM First Holy Communion Prep: Mass & Class 1:00 PM Theatre: Rehearsal
|
4 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 8:10 AM School Liturgies: Monday Mass Day 2:00 PM 5th Grade Girls Group After School Program - Basketball After School Program - Chef it Up 2 Go Cheerleading Practice 5:00 PM Lion Den Cub Scout Meeting 6:00 PM Cub Scouts: Pack Meeting 6:30 PM Grief Ministry Monthly Meeting 7:00 PM Spring Support Group - Week 3
|
5 Gym Floor Down for PTG Spring Auction No Baptism During Lent 4:00 PM Basketball Practice 6:00 PM Lenten Soup Supper 7:00 PM Lenten Lecture Series Following Soup Suppers- Fr. Greg Heidenblut
|
6 No Baptism During Lent 3:15 PM After School Program: No Bake Clay Creations After School Program: EV3 Robotics with Coding 4:00 PM After School Program - Flag Football Basketball Practice 6:30 PM OCIA Theatre: Rehearsal 7:00 PM First Reconciliation 7:30 PM Schola Practice
|
7 No Baptism During Lent 2:30 PM After School Program - Little Crayons 3:45 PM After School Program - Little Crayons 4:00 PM Basketball Practice 6:30 PM Theatre: Rehearsal 8:45 PM Indoor Soccer
|
8 Faculty PD - Educator Pathway #3 (School Holiday) No Baptism During Lent 10:00 AM School Event Senior Get Together & Lunch 11:00 AM Monthly Senior Mass - Senior Room 4:00 PM Basketball Practice 5:30 PM Stations of the Cross 6:30 PM Via Cruzis (Stations of the Cross) Theatre: Rehearsal 7:00 PM Spanish Choir Practice
|
9 No Baptism During Lent 8:00 AM Basketball Championships 10:00 AM Spanish Baptism Class by Zoom - Ruben Carlos 11:00 AM YLI Meeting/Snacks 2:30 PM Individual Reconciliation 5:00 PM Theatre: Rehearsal
|
10 Week 11 No Baptism During Lent 9:30 AM First Holy Communion Prep: Mass & Class 1:00 PM Theatre: Rehearsal Basketball Championships 4:00 PM Cub Scouts: Den Meeting:- Webelos 2
|
11 No Baptism During Lent 8:10 AM School Liturgies: Monday Mass Day 10:00 AM Organ Repair 2:00 PM After School Program - Basketball After School Program - Chef it Up 2 Go 2nd and 3rd Grade Girl Scout Brownie Meeting Cheerleading Practice 5:30 PM Cub Scouts: Den Meeting:- Tigers/Wolves 6:30 PM Cub Scouts: Den Meeting:-Bears/Weeblos 2 Festival Operations Meeting 7:00 PM Spring Support Group - Week 4 Theatre Rehearsal
|
12 No Baptism During Lent 11:00 AM Pizza Tuesdays 5:00 PM Athletics Meeting Parish Council Meeting 6:00 PM Lenten Soup Supper 7:00 PM Lenten Lecture Series Following Soup Suppers- Fr. Greg Heidenblut
|
13 No Baptism During Lent 8:00 AM Wilson Reading Training 4:00 PM After School Program - Flag Football 6:00 PM Small Group Meeting 6:30 PM Spring Fling Theatre: Rehearsal 7:00 PM St. Vincent de Paul Meeting 7:30 PM Schola Practice
|
14 No Baptism During Lent 8:00 AM Wilson Reading Training 2:30 PM After School Program - Little Crayons 3:15 PM Australian and Asian Eatery (3rd & 4th Grade Auction Party) 3:45 PM After School Program - Little Crayons 6:00 PM School Board Meeting ICF Gen Meeting 6:30 PM Theatre: Rehearsal 7:00 PM ICF Gen Meeting Men's Club Board Meeting 8:45 PM Indoor Soccer
|
15 No Baptism During Lent 8:00 AM Wilson Reading Training 10:00 AM Senior Get Together & Lunch 4:00 PM Basketball Championships 5:30 PM Stations of the Cross 6:30 PM Via Cruzis (Stations of the Cross) Theatre: Rehearsal 7:00 PM Spanish Choir Practice
|
16 Monthly St. Pius Service Day at St. Anthony Dining Room, Menlo No Baptism During Lent 2:30 PM Individual Reconciliation 5:00 PM Theatre: Rehearsal 6:00 PM ICF Cioppino Dinner
|
17 Week 12 No Baptism During Lent St. Patrick's Day 9:30 AM First Holy Communion Prep: Mass & Class School Mass: Memorial of St. Patrick, 1st/2nd 10:30 AM Zammuto Wedding Meeting 1:00 PM Theatre: Rehearsal
|
18 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 8:10 AM School Liturgies: Monday Mass Day 11:00 AM CASC Meeting 2:00 PM After School Program - Basketball After School Program - Chef it Up 2 Go Cheerleading Practice 7:00 PM Spring Support Group - Week 5
|
19 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 11:00 AM Pizza Tuesdays 6:00 PM Lenten Soup Supper 7:00 PM Lenten Lecture Series Following Soup Suppers- Fr. Greg Heidenblut
|
20 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 4:00 PM After School Program - Flag Football 5:30 PM Athletics Board Meeting 6:30 PM OCIA Men's Club General Meeting 7:30 PM Schola Practice
|
21 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 2:30 PM After School Program - Little Crayons 3:45 PM After School Program - Little Crayons 5:00 PM Finance Council Chrism Mass @ the Cathedral 7:00 PM Environment Cttee Meeting
|
22 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 10:00 AM Organ Tuning Senior Get Together & Lunch 5:30 PM Stations of the Cross 6:00 PM Fish Friday 6:30 PM Via Cruzis (Stations of the Cross) 7:00 PM Spanish Choir Practice
|
23 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 11:30 AM Funeral Mass - Esperanza Jordan (Cremated Remains) 2:30 PM Individual Reconciliation
|
24 Week 13 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent Palm Sunday
|
25 Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent Holy Week 8:10 AM School Liturgies: Monday Mass Day 2:00 PM After School Program - Basketball After School Program - Chef it Up 2 Go Kinder & 1st Grade Girl Scout Meeting -share H/C with 2nd & 3rd Grade 2nd and 3rd Grade Girl Scout Brownie Meeting 6:30 PM Festival Operations Meeting 7:00 PM Spring Support Group - Week 6
|
26 Holy Week Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 11:00 AM Pizza Tuesdays 6:00 PM Lenten Soup Supper 7:00 PM Lenten Lecture Series Following Soup Suppers- Fr. Greg Heidenblut
|
27 Holy Week Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 6:30 PM OCIA 7:30 PM Schola Practice
|
28 Holy Week Gym Dark for Theatre: Floor Down Holy Thursday - Minimum Day, No Daycare No Baptism During Lent 11:30 AM School: Holy Thursday/Stations of the Cross, 5th - 8th Grades 7:00 PM Holy Thursday Mass of the Lord's Supper (Bilingual)
|
29 Holy Week Good Friday Good Friday - Parish Center Closed at 12:00, School Closed Gym Dark for Theatre: Floor Down No Baptism During Lent 1:30 PM Good Friday: Individual Stations of the Cross 3:00 PM Solemn Liturgy of Good Friday w/ Adoration of the Cross + Holy Communion 6:30 PM Good Friday: Via Crucis Viviente sequido de Liturgia Solemne
|
30 Gym Dark for Theatre: Floor Down 8:00 PM Holy Saturday: Easter Vigil
|
31 Week 14 Easter Sunday Gym Dark for Theatre: Floor Down 9:30 AM Baptsim - Camila Katalina Aguilar Mendoza 10:30 AM Easter Egg Hunt
|
1 Easter Monday Gym Dark for Theatre: Floor Down 8:00 AM Easter Break - School Closed 6:30 PM Grief Ministry Monthly Meeting 7:00 PM Spring Support Group - Week 7
|
2 Gym Dark for Theatre: Floor Down 8:00 AM Easter Break - School Closed
|
3 Gym Dark for Theatre: Floor Down 8:00 AM Easter Break - School Closed 6:30 PM OCIA 7:30 PM Schola Practice
|
4 Gym Dark for Theatre: Floor Down Theatre: Performance Day 8:00 AM Easter Break - School Closed 6:00 PM Theatre: Dinner 7:00 PM Theatre: Play (Performance)
|
5 Theatre: Performance Day Gym Dark for Theatre: Floor Down 8:00 AM Easter Break - School Closed 10:00 AM Senior Get Together & Lunch 7:00 PM Spanish Choir Practice 7:30 PM Theatre: Play (Performance)
|
6 Theatre: Performance Day Gym Dark for Theatre: Floor Down 10:30 AM Baptism - Theo Calles 1:00 PM Quincenera - Brissia Martinez Osorio - TBC 3:30 PM Individual Reconciliation 7:30 PM Theatre: Play (Performance)
|